U proizvodnji ne koristimo palmin vosak jer u CandleMasteru vrlo ozbiljno vodimo računa o zaštiti okoliša. Dok pišem ovo, vani je nezdravo.
U nastojanju za sigurnošću i jednostavnom upotrebom naših proizvoda, također zahtijevamo da su što je više moguće ekološki prihvatljivi. Nova saznanja u fazi ekološke svijesti, ili bolje rečeno učenja, podrila su naše povjerenje u održivost palminog voska. Budući da je ekološka odgovornost postala ključna komponenta naše kulture, odlučili smo se povući pred mnogim “ekološki osviještenim” zajednicama i potpuno odustati od korištenja palminog voska u izradi svijeća.
Utjecaj na životnu sredinu
Proizvođači svijeća koji se bave zaštitom okoliša već dugo su upoznati s problemima povezanim s palminim voskom. Vlade Indonezije i Malezije su, s ciljem poboljšanja ekonomskih uvjeta uzgajivačima palme, dopustile da opustoše lokalno okoliš. “Od 1967. do 2000. godine, površina u Indoneziji na kojoj se uzgajaju palme proširila se s 2.000 kvadratnih kilometara na više od 30.000 kvadratnih kilometara. Krčenje šuma u Indoneziji zbog palminog ulja i ilegalne sječe je toliko brzo da je u izvješću Programa Ujedinjenih naroda za zaštitu okoliša (UNEP) navedeno da bi većina šuma u državi mogla biti uništena do 2022. godine.” A to je bilo prije 2 godine.
The Economist – “The Other Oil Spill”
Veći dio ove zemlje bio je namijenjen uzgoju palmi iz kojih se dobiva palmino ulje, a potom i palmin vosak. Zemljište koje se čisti je dom nekih od najstarijih i najraznolikijih tropskih šuma na svijetu. Nevjerojatna stopa krčenja šuma u Indoneziji svrstava se među najveće svjetske emisije CO2. Unatoč tome što se mnogi proizvođači palminog ulja kriju iza izjava i lokalnih certifikata koji potvrđuju da je njihovo ulje dobiveno iz održivih izvora, od tih “mnogih” samo 15 od 355 dolazi iz Azije, same slike i podaci govore potpuno drugačije. Kada palme počnu rasti u okolici, razmotrit ćemo ponovnu upotrebu palminog ulja. Do tada, ako uživate u svijećama od palminog voska, preporučujem svijeće kod kolega, jer naše je tržište prepuno njih i povučene su iz EU, skandinavskih trgovaca. Primijetit ćete da imaju odličnu cijenu, što i mi potvrđujemo. Njihova cijena je niža od nabavnog repromaterijala. Zašto? Zato što je, na primjer, Europski parlament u siječnju 2018. godine zabranio upotrebu palminog ulja u biogorivu. U Njemačkoj je potpuno zabranjen od 2023. Skandinavci su na drugoj razini. No… sve navedeno ovisi o utjecaju prehrambene industrije (npr. Ferrero) i problemima povezanim s energentima, tako da će sigurno pronaći način s deklaracijama, rezolucijama, certifikatima…, da se ulje koje se koristi dobiva iz održivih izvora i slično… sječa i krčenje tako se nastavljaju jer se mora od nečega živjeti.
No ja vjerujem ljudima poput Andrewa Butlera iz britanske kozmetičke tvrtke Lush koji kaže: “Ne postoji takva stvar kao održivo palmino ulje: to ne postoji.”
Zato mi izrađujemo svijeće od sojinog voska, bez palminog ulja.